İçeriğe geç

Golden Retriever Köpek Bakımı ve Özellikleri

Golden Retriever dost canlısı, sıcak kanlı ve ve insancıl karakteriyle ülkemizdeki en popüler köpek cinslerinden biridir. Bunun yanı sıra oldukça zeki ve sosyal olması dolayısıyla bakımı kolaydır. Bu sebeple evde beslenen köpek cinsleri listesinde başı çeker. Ayrıca en zeki köpek cinslerinden biri olması sebebiyle avcılıkta ve narkotikte de kullanılır.

Golden retriever köpek ve yavruları

Golden Retriever Özellikleri Nelerdir?

 • Ortalama yaşam ömrü 10-12 yıl olan Golden köpekler kolayca eğitilebilir.
 • Diğer Hayvanlarla, çozuklarla ve yabancılarla iyi anlaşabilme konusunda çok başarılıdır.
 • Öylesine oyuncu bir köpek cinsidir ki hakkında “Eve hırsız gelse hırsızın kucağına atlar” şeklinde esprisi dahi yapılır.
 • Uzun Tüylü bir yapıya sahip olan Golden Retriever köpekler beyaz ve siyah renklerde olsalar da en çok altın sarısı hali ile bilinir.
 • Golden Retrieverlar perdeli patileri sayesinde oldukça iyi bir yüzücüdür, yüzmeyi çok sever.

 

Golden Köpek Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar:

 • Golden Retrieverlar uzun tüylere sahiptir ve özellikle ilkbahar-sonbahar aylarında bol miktarda tüy döker. Fırça ile günlük ve düzenli olarak ile tarayarak bu durumu en aza indirebilirsiniz. Ancak bir golden ile yaşamak istiyorsanız köpek tüylerine alışmak zorundasınız.
 • Golden bir aile köpeğidir ve hassas yapısı dolayısıyla dışarıda değil evin içinde ailesi ile birlikte yaşaması gerekmektedir. Bu sebeple arka bahçenizde saatlerce yalnız başına bırakabileceğiniz bir köpek cinsi değildir.
 • Bu köpekler aktif bir karaktere sahip olması dolayısıyla günlük 40 ile 60 dakika arasında egzersize ihtiyaç duyar. Bunlar; başta itaat ve çeviklik eğitimleri olmak üzere köpeğin fiziksel ve zihinsel gelişimine katkı sağlayacak egzersizler olmalıdır.
 • Goldenlar her ne kadar çocuklara karşı nazik ve güvenilir olsalar da hareketli ve büyük bir köpek cinsidir. Bu sebeple kazayla da olsa küçük bir çocuğa çarpıp düşürebilir, zarar verebilir.
 • Bu sevimli dostlarımız tam bir yemek düşkünüdür. Gereğinden fazla mama verirseniz obez olması içten bile değildir. Bu yüzden mamalarını günlük olarak ayırıp mama kabına düzenli olarak koymalı, gün boyu mamanın ağzını açık bırakmaktan kaçınmalısınız.

Okumuş olduğunuz bu yazıda kaynak olarak bu adresten yararlanılmıştır:

Golden Retriever Özellikleri Nedir? Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

 

Comments

comments

Tarih:Köpek BakımıKöpek Cinsleri

Tek Yorum

 1. Golden Retriever Golden Retriever

  Çok sevimli bir köpek türü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir