İçeriğe geç

Köpeklerde Beslenme İncelikleri

Köpeklerde beslenme incelikleri dikkat edilmesi gereken bir husustur. Köpeklerde insanlar gibi tüm besinlere ihtiyaç duyarlar ve günlük belirli miktarda beslenmeleri gerekmektedir. Resmi bir miktar belirlenmemiş olsa da çok yedikleri zaman rahatsız olurlar. Alması gereken miktarlar kabaca şöyle ayarlanmıştır. Yetişkin çağa erişmiş bir köpek için şöyledir; 1.3 g yağ, 4.4 g protein, 0.4 g linolenik asit (çoklu doymamış yağ) F vitamini olarak da bilinir yaşam kaliteleri için zorunludur, 15.4 g da karbonhidrat alması yeterlidir.

Köpeklerin gelişimi ve hücre yenilenmesi için düzenli karbonhidrat alımı gerekir. Pişirilmiş yumurta, soya fasulyesi, balıketi, kas eti, süt ve süt ürünleri, maya protein alımı için ideal besinlerdir. Köpeklerde enerji ihtiyacı karbonhidratlarla karşılanmaktadır. Aldığı karbonhidrat %50-60’ı geçmemelidir. Yağları da enerji kaynağı olarak kullanmakta olsa da daha çok tüy ve cilt güzellikleri için gereksinim duyarlar. Yağ eksikliğinde tüylerin kalınlaşmasına, cildin kaşıntı ile kabarıp dökülmesine, büyümesinde yavaşlamalara sebep olur. Kuru maya verileceği zaman bir çay kaşığı mısır yağına karıştırılıp verilebilir. Erişkin köpeklerdeki olduğu gibi yavru köpeklerinden fazla beslenmesi iskelet gelişimine katkı sağlamaz daha çok obeziteye sebebiyet verir. Köpeklerinizi bira mayası ve sarımsaktan oluşan bir karışım yedirdiğinizde oluşan kokudan pireler nefret ettiklerinden köpeğinize yaklaşmaz ve onlara zarar veremezler. Bu karışımı eğer köpeğiniz yemiyorsa karışımı derisine tüy köklerine de sürmeniz pireleri onlardan uzak tutmaya yarayacak bir çözümdür.

Köpekler eğer etle beslenecekse etin pişmiş olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü bazen çiğ et yiyen köpekler açlık durumlarında saldırganlaşıp insanlara saldırmaktadırlar. Bunun sebebi çiğ etteki kan kokusuna alışmaları ve sürekli çiğ et yediklerinde acıkınca insanlara saldırırlar. Pişmiş etle beslenen köpekler ise böyle bir davranışta bulunmamaktadırlar. Genelde köpek bakıcılar eti ve kemiği haşlama usulü pişirdikten sonra vermektedir. Veterinerlerin gözleminden elde edilen bilgilere göre köpekler tek taraflı besinle beslendiğinde fazlasını vücut depolayarak köpeğe ileriki yaşamında zarar verebilecek birikimler sağlamaktadır. Aynı insan gibi köpeklerinde dengeli ve sağlıklı beslemeleri gerekmektedir. Sağlıklı ve dengeli beslenen köpeklerin ortalamalardan daha uzun yaşadığı görülmüş ve çok az sağlık problemleri ile karşı karşıya kalmışlardır. Dişi köpeklerde gebelik sırasında ve gebelikten sonra belirli bir süre beslenmesine dikkat edilmelidir. Aynı insanlar gibi köpeklerde gebelik döneminde beslenmesinde artışa ihtiyaç duyar. Tabi ki bu değişim iki canlının ihtiyacından dolayı olmaktadır. Gebelikte beslenme ihtiyacı duyulsa da enerji harcama ve hareket etmede azalma olmaktadır. Bunun önüne geçilmelidir hem anne hem yavru için…

Gebelikte köpeğin düzenli olarak onu yormadan yürüyüşe çıkarılmalı ve aşırı kilo alımları önlenmelidir. Beslenme düzenlenmesi yapılırken bir veteriner hekimden yardım alınmalıdır eğer veteriner hekim ihtiyaç duyarsa vitamin takviyesi yapılmasını sağlayacaktır. Köpeğin sürekli olarak ulaşabileceği yerde su bulundurulmalıdır. Bunun nedeni ise hem köpeğin sindirimi hem de vücuttan yavruya aktarılan suyun dengelenmesi için gerekli olmasıdır. Gebelik sırasında annenin karın hacmi yavrudan dolayı azalacağından öğün sayısı arttırılıp az az verilmelidir. Köpeklerinde dikkatli ve dengeli beslenmeye ihtiyaçları vardır.

Comments

comments

Tarih:Köpek BakımıKöpekler

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir