İçeriğe geç

Köpeklerde Beyin Tümörleri

Köpeklerde beyin tümörleri her yaşta, cinste ve ırkta görülebilmektedir ancak bazı ırklarda bu hastalığa karşı bir doğuştan gelen bir yeti durumu olabilmektedir. Birincil ve ikincil olmak üzere iki türlü beyin tümörü görülebilmektedir köpeklerde. Birincil beyin tümörü beynin içindeki belin zarından ve beynin içindeki hücrelerden kökenini almaktadır. İkincil beyin tümörü ise vücudun herhangi bir bölgesinde ortaya çıkan ancak zamanla beyne sıçrayan beyin tümörü türüdür.  Kısacası ikincil beyin tümörü vücudun başka bir yerindeki tümörün metastaz yapması ve beyne yayılması sonucu ortaya çıkmaktadır. Beyin tümörü genellikle orta yaş ve orta yaş üzeri köpeklerde görülebildiği gibi genç köpeklerde de görüme ihtimali az da olsa bulunmaktadır. Beyin tümörü 4-5 yaş üzeri köpeklerde görülmektedir. Ortalama görülme yaşı 9 olarak belirlenmiştir. Beyin tümörlerinin görüldüğü köpek türleri arasında labrador retriever, golden retriever, Boston terrier, doberman pinscher, İngiliz buldog, İskoç terrier gibi köpek türleri bulunmaktadır. Bu türlerde erkek ve dişi köpeklerde beyin tümörüne yakalanma riski eşittir.

Köpeklerde beyin tümörlerinin kesin olarak neden kaynaklı olarak ortaya çıktığı tam bilinmemektedir. Ancak hastalığı tetikleyen etkenler bilinmektedir. Kalıtımsal faktörler beyin tümörünün ortaya çıkmasında en önemli etken olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte dengeli ve sağlıklı beslenememe, güneş ışığına gereğinden fazla maruz kalma, radyasyon ve ilaç kullanımı beyin tümörlerine zemin hazırlamaktadır. Beyin tümörünün belirtileri arasında, sık geçirilen nöbetler, bayılma ve koma hali gösterilebilir. Ayrıca nedeni belli olmayan agresiflik ve saldırganlık, görme bozuklukları, halsizlik ve uyuşukluk hali ve koordinasyon bozuklukları, nefes darlığı, boyunda ortaya çıkan sorunlar, depresyon ve ağrıya ve acıya karşı duyarlılık gibi etkenler de beyin tümörünün belirtileri arasındadır. Bu ve bunun gibi durumlarla karşılaşıldığı zaman vakit kaybetmeden köpeği uzman veteriner hekime göstermek gerekmektedir. Bu ortaya çıkan faktörler beyin tümöründen dolayı gelişiyor demek tamamen doğru olmayacağı gibi, neden ortaya çıktığının bulunması açısından da hekime görünmek en doğru karardır.

Köpeklerde beyin tümörleri durumlarında sinirsel tepkimeler gösteren köpeklerde, veteriner hekimin yaptığı kontrol sonucu beyin tümöründen şüphelenmesi durumunda, CT veya MR ile biyopsi sonuçları ile hastalığa kesin teşhisi koyar. Röntgen çekimi yapmak kesin teşhis açısından yeterli olmayabileceği gibi tümörün yeri ve büyüklüğü konusunda da yeterli bilgi alınamamaktadır. Beyin tümörlerinin tedavisi mümkündür. Tedavide ışın tedavisi ve kimyasal tedavi kullanılabildiği gibi cerrahi müdahale de söz konusu olabilmektedir. Kimyasal tedavi ve ışın tedavisi tümörü küçültmek ve tümör belirtilerini yok etmek amacıyla veya cerrahi müdahale sonrası tümörün bir daha tekrarlamaması için uygulanmaktadır. Cerrahi müdahale ise tümörü bölgeden tamamen veya kısmen uzaklaştırmak için uygulanmaktadır.   Köpeklerdeki ortaya çıkar beyin tümörünün tedavisinde, tümörün tipi, büyüklüğü, hangi bölgede ortaya çıktığı ve köpeğin yaşı gibi birçok faktörün etkisi bulunmaktadır.

Comments

comments

Tarih:Köpek SağlığıKöpekler

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir