İçeriğe geç

Muhabbet Kuşlarında A Vitamini Eksikliği

Muhabbet kuşlarında A vitamini eksikliği sık görülen ve beslenmeye bağlı olarak baş gösteren bir rahatsızlıktır. Muhabbet kuşu diyetlerinde sadece tohum yani tahıl ile beslenen kuşlarda bu sorun görülmektedir. Bu durumu yaşamak istemeyen besleyicilerin sebze ve meyveleri muhabbet kuşu diyetleri içerisine karıştırması gerekmektedir. Kuşların A vitaminine olan ihtiyaçlarını tahıllar karşılayamaz. Tahılların içinde yeteri kadar A vitamini yoktur. Petshop’larda hazır olarak satılan muhabbet kuşu yemi ve tahılları kuşunuza vermeyiniz. Haftada en az birkaç kez olmak üzere taze taze şekilde meyve ve sebze verebilirsiniz. A vitamini olarak baktığımızda ise; havuç, şeftali, mısır, kavun, brokoli tavsiye edebileceğimiz meyve ve sebzeler olarak muhabbet kuşunuza verin.

Muhabbet kuşlarında A vitamini Eksikliği Klinik Belirtileri

Muhabbet kuşlarında A vitamini eksikliği ve klinik belirtileri hakkında akla takılan birçok soru vardır. Hayvanlar için A vitaminin önemli bir yeri vardır ve eksiklikleri olduğu zamanda bunların çeşitli olarak belirtileri vardır.

İlk olarak dikkat çeken rahatsızlık epitelyumun skuamöz metaplazisidir. Bu lezyonlar genel olarak üst solunum yolunda görülür. Diğer solunum yolları olan bölgelerde, üriner ve sindirim sisteminde de bu lezyonlar görülmesi ihtimaldir. Belirtileri ise hastalıklara karşı direnç sağlayamamak ve bağışıklık sisteminin zayıflaması hatta çökmesi örnek olarak gösterilebilir.

Muhabbet kuşunuzun tüylerinde bir sıkıntı görüyorsanız ya da önceden parlak halde olan tüyler artık daha kötü görünüyor ise bu da A vitamini eksikliğine bağlı bir belirtidir. Aynı zamanda A vitamini tüylerdeki sarı ve kırmızı renklerin oluşumunda başroldedir. Söz konusu bu vitaminin eksikliğinde tüylerin renklerinde bir farklılık ve tüylerin kalitesinde değişkenlikler görülmektedir. Muhabbet kuşunun burun deliklerinde bir kabuklanma olursa diğer bir belirtidir. Kafesteki yemin yenmemiş olması, kuşun gözlerin şişmesi, tüylerin ren değişimi, alt gaga oluşan bir şişlik ve muhabbet kuşunuzda hırıltı gibi şikayetlerini var ise bu saydıklarımın hepsi A vitamini eksikliği nedeni oluşan ve çözüm yollarıaranması gereken rahatsızlıklardır.

Muhabbet Kuşlarında A Vitamini Eksikliğinde Uygulanacak Tedavi

Muhabbet kuşlarında A vitamini eksikliğinde uygulanacak tedavi yöntemleri hakkında birçok yöntem vardır. A vitamini eksikliği zaman kaybetmeksizin tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık karşısında muhabbet kuşlarının solunumu yolları zarar gördüğünden dolayı nefes alışverişi güçleşir. Diğer herhangi bir hastalığa karşı direnç sağlayamazlar. Bu durum onları savunmasız yapmaktadır.

Bu rahatsızlığın yaygın olarak kullanılan tedavisi ağız yoluyla A vitamini verilmesidir. Aynı yöntemi ağız yoluyla değil de enjeksiyon şekilde de yapılmaktadır. Normal vücut hareketlerine engel olan yani istediklerini yapamayan bir kuşun bu durumuna engel olan steril keratin kitlesinin alınması gerekiyor olabilir ve bu alınma işlemini cerrahi bir yolla yapmak gerekmektedir.

Bu durumu çözdükten sonra muhabbet kuşunuz sağlıklı bir hale geldikten sonra beslenme yöntemlerine muhakkak dikkat ediniz ve tekrar olarak aynı sorunları yaşamayınız.

 

Comments

comments

Tarih:Kuş SağlığıKuşlar

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir