İçeriğe geç

Muhabbet Kuşlarında Aşırı Ötme Sorunu

Muhabbet kuşlarında aşırı ötme sorunu birçok kişinin yaşadığı bir sorundur. Her kuş gibi muhabbet kuşları da ötmektedirler. Kuşların ötmesinden hoşnut olan birçok insan vardır. Hatta ötme yarışmaları bile vardır. Bu yarışmalar bülbül, kanarya ve bazı kuşlar ve türleri için bu çok büyük bir önem arz etmektedir. Muhabbet kuşları ise ezberlemiş oldukları farklı şekillerde ötmektedirler. Muhabbet kuşları gün içerinde belirli zamanlarda değişik ötme şekilleri ile ötmektedir. Bu durum bazı zamanlarda ise katlanılamaz bir hale gelebilir. Muhabbet kuşu ötme sesi bazen uzun bir şekilde ve çok rahatsız edici olabilmektedir. Bu durumun doğurduğu ve akla gelen birçok soru vardır. Peki muhabbet kuşunun ötmesi ne anlama gelir? Bir sorun gibi düşünen muhabbet kuşu besleyicileri için bu yazımız önemlidir.

Muhabbet Kuşlarında Aşırı Ötme Nedenleri

Muhabbet kuşlarında aşırı ötme nedenleri birden fazla duruma bağlı olabilir. Birçok kuş türü ötmektedir ve bu ötme eylemini bir alışkanlık haline getirmektedirler. Kuşların bu alışkanlığı bazı zamanlar iyi olmakla beraber bazı zamanlar ise içinden çıkılmaz bir hâl alır. Kuşların yem saatleri, uyuması, aydınlık yerde durması, banyo zamanı, oyun vakitleri gibi birçok olaya alışabilirler. Bunlara çok alışan bir muhabbet kuşu bunların yapım sırasına kadar her şeyi hafızasında tutabilir. Siz yani sahibi bunlarda birini yapmaya gecikirse ya da yapmazsa muhabbet kuşunuz bundan pek de memnun olmayacaktır. Memnun olmadığı bu durumdan dolayı muhabbet kuşunun yüksek sesle ötmesi gibi sorunlara yol açabilirsiniz. Bu aslında onların size bir şeyi anlatma şeklidir. Kafese yem veya su koymak önemli olayları unutursanız veya koymazsanız rahatsız edici bir şekilde uzun süre ötebilir.

Kuşlar ve insanların uyanma zamanları aynı değildir. Muhabbet kuşları genellikle sabahları güneş doğmaya başladığı zamanlar öter ve yüksek sesle ötebilir. Bu ötme normal bir eylemdir ve bir sorun teşkil etmemektedir. Ama bu sizin için bir sorun oluşturabilir. Siz bu durumdan rahatsız oluyorsanız ise akşam yatmadan önce muhabbet kuşunuzu akşam yatmadan önce karanlık olan bir odaya koyabilirsiniz. Böylece sabahları ötmesine engel olabilirsiniz. Muhabbet kuşlarında strese bağlı ötmeler de olabilir. Kuşunuzun var olan mekanını değiştirmiş ve eşinden ayrılmış olan kuşlarda stres olabilmektedir.

Aşırı Ötme Sorununun Çözüm Yolları

Aşırı ötme sorununun çözüm yolları belirlemiş olduğunuz nedene göre değişmektedir. Öncelikli olarak stresi kuşunuzdan uzak tutmanız gerekmektedir. Sürekli rutin bir şekilde yaptığınız şeyleri aksatmadan devam etmeniz iyi olacaktır. Kafesteki yemlerini ve suyunu sürekli olarak takip ediniz. Kuşunuzda bir hastalık olduğunu düşündüğünüz durumlarda veteriner hekime götürünüz.

Muhabbet kuşunuzda aşırı ötme sorunu artmışsa kuşunuza ceza vererek bu durumu azaltamazsınız aksine bu yaptığınız ötmeyi artırır. Muhabbet kuşları için hazır satılan ödül yemleri vererek bu duruma çözüm bulursunuz.

Comments

comments

Tarih:Kuş SağlığıKuşlar

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir