İçeriğe geç

Muhabbet Kuşlarında Böbrek Hastalığı

Muhabbet kuşları insanların evlerinde en çok besledikleri evcil hayvanlar arasında yer almaktadır. Hem cana yakın hem de kelime öğretilebilen sevimli dostlarımız muhabbet kuşları, zaman zaman insanlar gibi hastalanabilmektedir. Muhabbet kuşlarının hastalanması, sahiplerini korkutmakta ve endişeye sevk edebilmektedir. Kuşun hastalığının sebepleri ve belirtileri bilinmediği takdirde, tedavi süreci zorlaşmaktadır. Özellikle kuşun iç organlarında oluşan hastalıklar, insanlarda olduğu gibi daha çok ciddiye alınmalıdır. Muhabbet kuşlarında böbrek hastalığı, en çok görülen iç hastalıklarından biridir. Bu hastalığın da diğerleri gibi kendi içinde sebepleri ve tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

  • MUHABBET KUŞLARINDA BÖBREK HASTALIĞI SEBEPLERİ

Muhabbet kuşlarında böbrek hastalığı, birden çok sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu sebepler genel manada; enfeksiyonlar, kanser, böbrek toksisitesi, A vitamini eksikliği, böbreklerde tıkanıklıktır.

  1. a) Enfeksiyonlar: Muhabbet kuşlarında böbrek hastalığının en yaygın sebeplerinden biri enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyorlar; viral, bakteriyel ve fungal olmak üzere üç çeşittir. Viral ve bakteriyel enfeksiyonlar; virüs ya da bakterinin vücutta kan, idrar yoluyla bağırsaklara yayılmasıyla ortaya çıkmaktadır. Fungal enfeksiyonlar ise, nadiren görülmekle birlikte Aspergillus Mantarı sebebiyle oluşmaktadır.
  2. b) Kanser: Böbrek tümörleri ve kanser, bir muhabbet kuşu böbrek sorunu olarak karşımıza çıkabilmektedir. Bu hastalıklar Tıp dilinde Neoplazi şeklinde anılmaktadır. Böbreklerde oluşan tümerler özellikle bacaklara baskı yaparak; kuşta halsizlik, bacakların üstünde duramama gibi belirtiler göstermektedir.

c)Böbrek Toksisitesi:Muhabbet kuşu böbrek rahatsızlığı türlerinden biri de toksisitedir. Böbreklerde oluşan toksisitenin en yaygın sebebi, vücuttaki aşırı D vitamini birikimidir. Böbrek toksisitesine, aminoglikozid antibiyotikler de sebep olabilmektedir. Ayrıca ağır metaller ve aşırı tuz tüketimi de muhabbet kuşlarında böbrek hastalığı olarak toksin birikmesini karşımıza çıkarabilmektedir.

  1. d) A Vitamini Eksikliği: Genellikle beslenme konusundaki dengesizlik, muhabbet kuşlarında A vitamini eksikliğine sebep olmaktadır. A vitamini eksikliğine; özellikle tahılla beslenen, beslenme düzeninde meyve ve sebzesi ihmal edilen muhabbet kuşlarında rastlanmaktadır.
  2. e) Böbreklerde Tıkanıklık: Böbreklerde yaşanan tıkanmalar, muhabbet kuşu böbrek rahatsızlığı olarak karşımıza çıkabilir. Muhabbet kuşlarında idrar taşlarından ve büyük yumurtanın idrar yollarında tıkanmasından dolayı böbrek kanı yeterince süzemez. Bu durum, ürik asitin eklemler ve böbrek kanallarında birikmesine sebep olabilir. Kuşta depresyon, halsizlik, iştahta azalma, su tüketiminde artış, kilo kaybı ve tüylerin kabarması gibi belirtiler görüldüğü takdirde, böbrek tıkanıklığından şüphelenilmelidir. Özellikle karın şişmesi, yumurta sıkışmasının bir belirtisidir.
  • MUHABBET KUŞLARINDA BÖBREK HASTALIĞI TEDAVİSİ

Muhabbet kuşlarında, halsizlik, solunumda güçlük çekme, iştahta azalma, vücutta susuzluk, karın şişliği, tüy kabarması ve tüylerde dağınık görünüm, kilo kaybı gibi belirtiler böbrek hastalıklarının en yaygın belirtileridir. Bu belirtiler muhabbet kuşlarında görüldüğü takdirde vakit kaybedilmeden bir veterinere başvurulmalıdır. Veterinerin idrar ve kan testinin yanı sıra röntgen yöntemiyle tanı koyması mümkündür. Tanıya göre farklı tedavi şekilleri, veteriner tarafından belirlenir.

Comments

comments

Tarih:Kuş SağlığıKuşlar

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir