İçeriğe geç

Muhabbet Kuşlarında Karaciğer Yağlanması

Muhabbet kuşlarında karaciğer yağlanması en sık görülen sonuçlarından bir tanesi de obezitedir. Obezite karaciğer yağlanmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Muhabbet kuşlarında bu durum sıklıkla görüldüğü için özel bir isim bile konmuştur. Bu isim yağlı karaciğer sendromu olarak isimlendirilmiştir. Bu sorun genel olarak muhabbet kuşlarında aldıkları besinlerden ve yanlı yapılan beslemeden dolayı ortaya çıkmaktadır. Muhabbet kuşlarının yedikleri besinler içerisinde bol yağlı diyetler uygulanması ile bu olay meydana gelmektedir. Fıstık ve ayçiçeği bunlara örnek olarak gösterilebilir. Bu durum sonucunda karaciğer işlevini yitirir ve çalışmaz bir hal alır. Muhabbet kuşlarının beslenmelerine çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Muhabbet kuşlarında ve herhangi bir küçük kafes papağanlarında bu yağlanma görülmektedir.

Muhabbet Kuşlarında Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri

Muhabbet kuşlarında karaciğer yağlanmasının belirtileri çok zor olmayacak şekilde tüm besleyicilerin fark edebileceğini söylememiz gerekir. Muhabbet kuşlarının yaşadığı bu sorun genellikle iri ve iyi bakım yapılmış olan kuşlardır. Normalde çok hareketli ve oyun sever olarak bilinmektedirler. Bu hastalığı olan muhabbet kuşları çok yavaş hareket ederler. Diğer belirtiler ise durgunlaşıp çok fazla uyuşuk bir hale girerler. Muhabbet kuşunun karnına doğru bir sıvı toplanması görülebilmektedir. Bu belirtilerin yanında muhabbet kuşunuzun solunum yolunda bir problem, pıhtılaşma, depresyon ve az bir şekilde de olsa kusma görülebilir. Öte yandan muhabbet kuşlarında çoklu iyi organize olmuş lipomlar bu hastalığın sonucunda gelişirler.

Muhabbet Kuşlarında Karaciğer Yağlanmasının Tedavisi

Muhabbet kuşlarında karaciğer yağlanmasının tedavisi için verdiğiniz besinlere dikkat etmeniz gerekmektedir. Muhabbet kuşunuzun durumu daha fazla ciddileşmeden bir veterinere götürmeniz gerekmektedir. Veterinere götürdüğünüzde ve durumu düzgün bir şekilde anlattığınız takdirde laboratuvar testleri yapılacaktır. Laboratuvar testlerinden sonra AST, TG, kolesterol ve safradaki asitlerine bakılır. Bakıldıktan sonra değerlendirilir ve tedavi yolu izlenir. Muhabbet kuşlarının bu hastalığı atlatabilmesi için birtakım besin maddeleri vardır. Bu besin kaynakları az yağ içerdiklerinden doğal bir diyet olmaktadır. Tedavi etmeden önce hastalığın neden olduğu çok önemlidir. Herhangi bir tedavi yöntemi uygulanamaz. Hastalığın nedeni ne ise o nedene odaklanarak bir tedavi yöntemi uygulanır. Muhabbet kuşlarındaki bu hastalıkta en büyük nedenlerin başında gelen beslenmeden dolayı olmuş olmasıdır. Bu sorun için uygulanan tedavi yönteminden önce beslenme sistemi değişmeli ve sonuçları izlenmelidir. Bu beslenme sistemi değiştikten sonra muhabbet kuşunuza uygun olacak şekilde egzersiz programları yazılır ve bu programların uygulanması hastalığın atlatılabilmesi için çok büyük bir önem arz etmektedir. Muhabbet kuşları için hazır olarak özel pelet diyetleri mevcuttur. Bu diyetler zayıflama amacı ile oluşturulmuş sadece muhabbet kuşları için uygulanması doğrudur. Bu diyetleri sadece ama sadece bir veteriner hekim tarafından kontrollü olarak uygulanması gerekmektedir. Ayrıca yine veteriner hekim tarafından kuş sahibine önerilen düşük yağ oranlı diyetlerde uygulanabilmektedir.

 

Comments

comments

Tarih:Kuş SağlığıKuşlar

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir