İçeriğe geç

Muhabbet Kuşlarında Soğuk Algınlığı

Muhabbet kuşları insanlarla aynı evde yaşayabilen en uyumlu hayvanlardandır. İnsanlarla en iyi anlaşan kuş türlerinden oldukları gibi, sağlık sorunları da insanlarla pek çok benzerlik gösterir. İnsanlarda görülen hemen bütün hastalıklar, muhabbet kuşlarında da ortaya çıkabilmektedir. Ancak muhabbet kuşlarının bedenleri, insanlara göre çok daha hassas ve hastalıklara karşı son derece dirençsizdir.

Muhabbet kuşlarında en çok görülen ve onları en çok etkileyen hastalıklardan biri soğuk algınlığıdır. Muhabbet kuşlardın soğuk algınlığı ve tedavisi hakkında yeterli bilgiye sahip olmak, kuş açısından hayati önem taşımaktadır. Çünkü yukarıda da belirtildiği gibi soğuk algınlığı, kuşlarda insanlardakinden kat kat daha tehlikelidir.

                Muhabbet Kuşlarında Soğuk Algınlığı Nedenleri

Muhabbet kuşlarında soğuk algınlığı nedenleri, insanlardakinden pek de farklı değildir. Muhabbet kuşlarında soğuk algınlığı;

-Sıcak hava ve soğuk hava arasında ani geçişe maruz kalma

-Sert ve soğuk rüzgarın etkisinde kalma

-Kuşun banyo yaptırıldıktan sonra yeterince kurulanmaması veya ıslak kalması tarzı sebeplerle ortaya çıkabilmektedir.

Muhabbet Kuşlarında Soğuk Algınlığı Belirtileri

Muhabbet kuşlarında soğuk algınlığı belirtileri, dikkatli bir kuş sahibinin gözünden kaçmayacak kadar açıktır. Muhabbet kuşlarında soğuk algınlığı belirtileri; tüylerde gözlemlenen genel bir kabarıklık hali, enerji kaybı ve halsizlik, iştah kapanması, hareketsizlik ve sürekli uyuma hali, burun akması, öksürüğe benzer sesler çıkarma, nefeslerin sıklaşması olarak gözlemlenmektedir. Eğer vaka ağır seyrediyorsa, boğmaca krizleri de bu belirtilere eşlik edebilmektedir. Boğmaca krizleri esnasında kuş çırpınmaya başlayabilir, ayakta durmakta güçlük çekebilir ve yalpalamaya başlayabilir. Kuşun ayakları ve gagasıyla kafesin tellerine yapışması ve boynunu germesi de soğuk algınlığının belirtilerindendir. Kuş bu hareketi yaparak nefes borusunu düz konuma getirip daha kolay nefes almaya çalışmaktadır.

Muhabbet Kuşlarında Soğuk Algınlığı Tedavisi

                Muhabbet kuşlarının soğuk algınlığı tedavisi kesinlikle ihmal edilmemelidir. Çünkü soğuk algınlığı muhabbet kuşlarının bünyesine göre ağır bir hastalıktır. İnsanlarda soğuk algınlığı; ilaç kullanılmasa, hatta doktora gidilmese bile birkaç gün içinde kendiliğinden iyileşebilirken kuşlarda durum böyle değildir. Yukarıda sayılan belirtileri gözlemlediğiniz takdirde acilen alanında uzman bir veteriner hekime başvurmak şarttır. Çünkü “Muhabbet kuşu soğuk algınlığı nasıl geçer?” sorusunun cevabı çoğunlukla antibiyotik ve özel ilaç tedavisidir. Bu tıbbi tedavinin, doktorun talimatlarına uyulmak şartıyla, kuşa sıcak su ve buhar terapisi, solunum desteği uygulanarak desteklenmesi gerekebilir. Muhabbet kuşlarında soğuk algınlığı ilaçları şunlardır; Enrofloxacin, Oxytetracycline ve Erythromycin etken maddeli antibiyotikler, B Kompleks Vitamin’dir. Bu ilaçlar, kuşun içme suyuna katılır. Unutulmaması gereken şey, bu ilaçların doktorun belirttiği dozlara uyularak kullanılması gerektiğidir. Eğer kuş fazla su tüketmiyorsa, ağzına bir damla bak sürmek onu susatacaktır. İlaçlı tedavi haricinde, muhabbet kuşunun yemek düzeni içerisinde meyve ve sebze türüne ağırlık vermek doğal vitamin takviyesi sağlayacaktır.

Comments

comments

Tarih:Kuş SağlığıKuşlar

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir