İçeriğe geç

Muhabbet Kuşlarında Tırnak Kesimi

Bir canlıya bakmak her acıdan sorumluluk gerektirmektedir ve muhabbet kuşlarında tırnak kesimi sorumluluklardan biridir.  Muhabbet kuşu beslemek de farklı sorumluluklar almayı kabul etmektir  bu sorumluluklardan biri de muhabbet kuşlarında tırnak bakımı olacaktır.  Muhabbet Kuşlarının uzayan tırnakları belirli zaman dilimlerinde kesilmeli ve bu tırnaklar için gereken bakım sağlanmalıdır.  Muhabbet Kuşlarında tırnak kesimi mutlaka yapılması gereken bir bakım olarak bulunmaktadır.  Muhabbet kuşunuzun tırnağını kesmediğiniz zaman kuşunuzun türemesi zorlaşacaktır ve bu konuda sıkıntılı durumlar ortaya çıkacaktır.  Tünele konusunda sıkıntılı bir durum ile karşılaşmamak için mutlaka muhabbet kuşunuzun tırnak bakımını ve tırnak kesimini en iyi şekilde yapmanız gerekmektedir.  Tünemesi zorlaşan muhabbet kuşları bu sırada perdelere ya da kafesindeki tüllere takılacaktır ki bu da muhabbet kuşunuzun ciddi şekilde yaralanmasına  sebep olacaktır.

Muhabbet Kuşunun Tırnaklarının Uzadığı Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet kuşlarında tırnak bakımı yapmak için ilk olarak kuşta uzayan tırnakları fark etmek gerekmektedir.  Bu durumu fark etmek ise oldukça kolaydır.  Muhabbet kuşunuz gün içinde kafes tülüne ya da üzerinizde yer alan giysilere takılıyorsa veya perde hali gibi evde yer alan eşyalara  takılıyorsa kuş için tırnak bakım zamanı gelmiş demektir. Bu durumda hemen kuşun tırnakları kesilmelidir.

Muhabbet Kuşlarında Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır?

Genelde muhabbet kuşları ile ilgili en fazla sorulan sorular arası da muhabbet kuşu tırnağı nasıl kesilir? Sorusu yer almaktadır.  Bu konuda iki farklı seçenek sizi beklemektedir.  Bunlardan biri veteriner ya da pet shoplardan alınacak yardım olarak size kolaylık sağlayacaktır.  Diğeri ise evde kendinizin yapacağı tırnak kesimidir.  Muhabbet kuşu tırnak kesimi için dikkat etmeniz gereken ilk husus bu işlem için nokta ağızlı tırnak makası kullanmak olacaktır. Kuşlarda yapılacak tırnak bakımı için keskin bir tırnak makası kullanmak önemlidir.  Bu işlemi sadece kışın tırnaklarında oval biçimde yapmanız yeterli olacaktır.

Muhabbet Kuşlarında Tırnak Kesiminde Dikkat Edilecek Hususlar

Muhabbet kuşu bakımı içinde önemli bir yeri bulunan bu işlemde dikkat edilecek bazı konular da bulunmaktadır.  Muhabbet kuşunuzun tırnaklarını fazla derin kesemeye özen göstermeniz gerekmektedir.  Çünkü kuşların tırnağı derin kesildiğinde kılcal damarların bulunduğu bölgenin zarar görme gibi durumu oluşabilir.  Bu da muhabbet kuşunuzun ayağının yaralanması anlamına gelecektir.  Bu işlemde dikkat edilmesi gereken son husus ise işlem sırasında kuşunuzun korkmasına engel olmaktır. Bu da ancak kuşun tırnaklarını keserken aceleci davranmamak ve işlem sırasında narin davranmak ile sağlanacaktır.  Kuşlarda bulunan bu özellikler bakımından yapılacak olan işlemler kısa sürede gerçekleştirilmek istendiğinde ya da dikkatsiz şekilde gerçekleştiğinde bu gibi sıkıntılar ile karşı karşıya kalınacaktır. Kuş bakımı için sadece kuş tırnağı kesmek konusunda değil yapılacak herhangi bir işlem konusunda kesinlikle bu şekilde davranmamaya özen göstermek gerekmektedir

Comments

comments

Tarih:Kuş BakımıKuşlar

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir