İçeriğe geç

Muhabbet Kuşlarında Tüy Dökülmesi

Muhabbet kuşlarında tüy dökme problemi sıklıkla karşılaşılan problemler arasında yer almaktadır. Bu problem bazen muhabbet kuşları için karşılaşılan rutin durumları oluştururken bazen sıkıntılı bir durumun habercisi de olmaktadır. Bu bakımdan öncelikle tüy dökme sorunu için bu sorunun nedenini bilmek gerekmektedir.

Muhabbet Kuşlarında Tüy Dökme Nedenleri

Muhabbet kuşu tüy dökme problemi için en sık karşılaşılan nedenler arasında vitamin eksikliği bulunmaktadır. Vitamin desteği bu konuda uygulanacak en iyi çözüm yönetimidir. Bu vitaminin kuru yem ile birlikte verilmesi önemlidir. Ayrıca mamasını sevip sevmediği ya da mamasına karşı bir alerjisinin bulunup bulunmadığı da kontrol edilmelidir. Kuşlarda tüy dökme nedenleri arasında yer alan alerji için bu kontrolün yapılması önemlidir. Bunlardan başka bir sebep de kuşun tüy dökme dönemini rahat bir şekilde geçirmemesidir. Stres altında geçen bir tüy dökme dönemi de muhabbet kuşu tüy dökme sebebi olarak bilinmektedir. Muhabbet kuşlarının kafesinin klimaya ya da pencereye yakın olması da bu konuda sıkıntı yaratan etkenler arasında bulunmaktadır. Kafes için hava akımının sabit olduğu bir alan seçilmelidir. Cereyandan dolayı da kuşlar da sık sık tüy dökme problemi oluşmaktadır. Muhabbet kuşunun sık sık pencere önüne ya da balkona çıkarılması da hava değişikliği medeni ile kuşlarda tüy dökülme problemini ortaya çıkarmaktadır.

Herhangi bir ısıtıcının yanında bulunan kafesler, soba yakınında bulunan kafesler de yine tüy dökme nedeni olmaktadır. Kuşlar 13 ya da 14 derece sıcaklıkta bulunan bir ortamda kaldığında tüyleri dökülmektedir. Aynı şekilde klima ve vantilatör de soğuk anlamında muhabbet kuşlarının tüy dökme problemini oluşturmaktadır. Bütün bu kontroller rağmen muhabbet kuşunda bulunan tüy dökülme problemi hala devam ediyorsa bir veterinere başvurmak gerekmektedir.

Muhabbet Kuşlarında Ara Tüy Dökülmesi

Kuşlar için tüy dökme sadece yılda 1 ya da 2 kez gerçekleşecek bir durumdur. Sağlıklı bir muhabbet kuşu için geçerli bir durum olsa da sıkıntılı durumlarda bu sayı artmaktadır. Muhabbet Kuşlarında özellikle kafa ve boyun kısmında yer alan tüyler dökülmektedir. Kuşlar da parazitten kaynaklanan tüy dökülmesi ise farkına varılacak bir durum oluşturmaktadır. Bu durumlarda kuş sürekli kaşınmaktadır. Ayrıca bu dönemde kuş halsiz ve her şeye karşı isteksiz bir hal için de bulunmaktadır. Standart şekilde gerçekleşen tüy dökümü Ağustos ya da Eylül ayları civarında olmaktadır. Fakat dışı kuşlar için tüy dökme dönemi yumurta üzerinde yattığı dönemde de gerçekleşmektedir. Bu dönemde kuşların göğüs altında tüylerin döküldüğü görülmektedir. Kusa verilen yemler en fazla tüy dökülmesine neden olan durumları oluşturmaktadır. Mama değişimi de aynı şekilde tüy dökülmesine neden olacaktır. Bu bakımdan kuşların döküldüğü durumlarda onları iyi gözlemlemek dökülme nedenini anlamak ve tedaviye başlamak acısından önemlidir.

Comments

comments

Tarih:Kuş Bakımı

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir