İçeriğe geç

MUHABBET KUŞLARINDA YAŞ NASIL ANLAŞILIR?

Muhabbet kuşları herkesin çok sevdiği, zararsız ve güzel hayvanlardır. Küçük bir papağan türü olan muhabbet kuşu, evde beslemeye çok elverişlidir. Ancak eve ayrı bir enerji veren, renk katan bu güzel dostlarımızın ölümü, biz insanları derinden yaralar. Sırf kısa sürede ölmesinden korktuğu için bu kuşları evcil hayvanı olarak beslemekten kaçınan çok fazla insan vardır. Ancak muhabbet kuşlarında yaşlılık belirtileri bilindiği takdirde, kuşların yaşını anlamak aslında insanların yaşını anlamaktan bile daha kolaydır. Bunun için, yaşı merak edilen kuş türüyle ilgili bazı bilgilere hakim olmak yeterlidir.

Muhabbet kuşlarında yaş bilgisine ulaşabilmek için çeşitli yöntemler mevcuttur. Muhabbet kuşlarında yaşlılık belirtileri şöyle anlaşılabilmektedir;

Baş Çizgilerine Bakmak: Muhabbet kuşlarında yaş tayini yapılırken bu çizgilere dikkat edilmelidir. Baş çizgileri, neredeyse bütün muhabbet kuşlarında görülmektedir. Tıpkı insanlardaki saçlar gibi, kafa bölgesini kaplayan enine çizgiler, yaş ilerledikçe azalır. Kafanın ön kısmından başlayarak çizgiler kaybolmaya başlar. Genç ve yaşlı iki kuş yan yana getirildiğinde, çizgilerdeki farklılık ilk bakışta kolayca farkedilebilmektedir. Çizgilerin alından başlayarak azalması, aynı bir insanın saçlarının yaşlandıkça dökülmesine benzer. Ancak bu yöntemle ilgili istisnai bir durum vardır. Şöyle ki; albino ve lutino muhabbet kuşlarında, diğer muhabbet kuşlarında bulunan bu tüy çizgileri yoktur. Dolayısıyla bu tarz istisnai hallere sahip muhabbet kuşlarında yaş, bu yöntemle anlaşılamamaktadır.

Gözleri İncelemek: Kuşların yaşlarını anlamada başvurulabilecek bir başka yöntem de kuşun gözlerini incelemektir. Kuşlar yeni doğduklarında gözlerinde beyazlık olmaz. Gözleri tamamen siyahtır. İlk 6 aylık süreçte yavaş yavaş bu siyahlığın etrafında gri ince bir çizgi oluşmaya başlar. Bu gri çizginin adı iris halkasıdır. Bu halkanın rengi aylar ilerledikçe açılır. Kuşun hayatta kaldığı yıllar içerisinde, iris halkası iyice beyazlar ve genişler. Kuş 7-8 yaşlarına geldiğinde, bu iris halkası gözün yarısını kaplamış haldedir. Muhabbet kuşlarında yaş farkını bu beyazlıktan anlamak mümkün olabilir. Ancak bu yöntemde de ilk yöntemdeki istisna geçerlidir. Albinolu kuşlar doğuştan kırmızı gözlüdür. Bu hastalıkla doğan muhabbet kuşlarında iris halkası yoktur. Albinolu kuşların gözleri yıllar içinde kırmızıdan pembeye döner.

Cere Renginin Kontrolü: Cere, muhabbet kuşlarında gaganın hemen üstünde burun deliklerinin olduğu renkli kısma verilen addır. Cerenin rengi, muhabbet kuşu yaşı hesaplamada yardımcı bir rol oynamaktadır. Yavrularda cerenin rengi yaşlı kuşlara göre çok daha açıktır. Kuşun yaşı ilerledikçe cere rengi değişip koyulaşmaktadır. Örneğin; erkek muhabbet kuşlarında yavruyken açık mor renge sahip olan cere, yıllar içinde koyu mavi renge evrilir.

Gaga Altındaki Benekler: “Muhabbet kuşunun yaşı nasıl belli olur?” sorusuna cevap verebilecek bir diğer ipucu da bu beneklerdir. Muhabbet kuşlarının gıdı kısmında çok sayıda benek bulunmaktadır. Yavru muhabbet kuşlarında, gaga altında sağ ve sol taraflarda eşit sayıda bulunan bu benekler silik ve küçüktür. Kuşun yaşı ilerledikçe bu benekler kuşla birlikte büyür ve belirginleşir.

Comments

comments

Tarih:Kuş Bakımı

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir