İçeriğe geç

Muhabbet Kuşu

Bir muhabbet kuşu satın aldığınızda satıcı kişiler genellikle beslenmesi, bakımı hakkında sizlere gerekli bilgileri vermektedir. Ancak bazen bu satıcıların muhabbet kuşlarına dair verdikleri bilgiler birbirini tutmamaktadır. Bu da muhabbet kuşu beslemek isteyen kişilerin akıllarının karışmasına neden olabilmektedir. Aslında bu durumun tek sebebi, her kuş sahibinin çeşitli yöntemleri bulunması, kendi kuşunun dilinden anladığı için onun isteklerine göre hareket etmesinden kaynaklanmaktadır.

Bu yazımızla muhabbet kuşlarının geneli ile ilgili konularda sizlere bilgi vermeye çalıştık.

Kuşunuzu Ne Zaman Ev İçinde Serbest Bırakmalısınız?

Uçmayı çok seven muhabbet kuşlarını kafeste tutmak onlara bir ceza olarak görülebilmektedir. Bazı aileler bu durumdan rahatsız olup kuşlarını hiç kafese koymazken bazı aileler ise belli saatlerde evin içinde özgürce uçmasına izin vermektedir. Uzmanlar, kuşların ortama alışması için belli zaman aralıklarında günlük düzenli olarak uçmalarının yeterli olduğunu savunmaktadır.

İlk satın aldığınızda özellikle eğitmeyi düşünüyorsanız satıcılar 1 hafta ile 1 ay gibi bir süre kuşlarınızın kafeste kalmasını, bu zaman zarfında onları serbest bırakmamanızı önermektedir. Bunun tam olarak nedeni bilinmediği gibi üstelik bilimsel bir açıklaması da bulunmamaktadır. Tam aksine kuşlar, evin içerisini ne kadar uçar, ne kadar özgür vakit geçirirse o kadar tanıma ve alışma şansı yakalamaktadır.

Başka Kuşlarla Aynı Kafesi Paylaşabilir Mi?

Kuşunuzun yanına bir arkadaş aldınız fakat onlar birlikte aynı kafesi mi paylaşmalı yoksa farklı kafeslere mi sahip olmalı bilmiyorsunuz. 2 muhabbet kuşu, yeterli genişliğe sahip bir kafesin içerisinde rahatlıkla bakılabilmektedir. Bu durumda dikkat edilmesi gereken tek nokta, muhabbet kuşlarının kendilerinden daha büyük ve farklı cins kuşlarla aynı kafese konulmamasıdır.

Yavru döneminde 2 muhabbet kuşu aynı kafesi rahatlıkla paylaşabilmektedir. Ancak bazen erkek muhabbet kuşları yetişkin olduğunda aynı kafes içinde çok fazla kavga edebilmekte, bu da yaralanmalarına neden olmaktadır. Bu yüzden uzmanlar yetişkin dönemlerinde muhabbet kuşlarının kafesinin ayrılmasını tavsiye etmektedir.

Özellikle sultan papağanı, büyük ispinoz türleri, küçük papağan türleri gibi kuşlarla muhabbet kuşlarının aynı kafesi paylaşması yaralanma ve ölümlere yol açabildiğinden kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Kuşunuz Bir Eş İster Mi?

Muhabbet kuşları ırk olarak topluluk halinde yaşamayı sevmektedir. Bu nedenle evin içerisinde en azından 1 tane eşi, arkadaşı olması onun daha mutlu ve huzurlu olmasını sağlayacaktır. Genellikle yavru döneminde muhabbet kuşları, yalnızlığın sıkıntısını çekmemektedir. Fakat 1 yaşına yaklaşan muhabbet kuşları, eş arayışına başlamaktadır. 6 aylık olduğunda yetişkin olmaya başlayan muhabbet kuşlarına bu nedenle 1 yaşına gelmeden bir eş alınması tavsiye edilmektedir.

Kafesini Ne Zaman Temizlemeliyim?

Kuşların hastalanmaması ve sağlıklı bir ortamda yaşamlarını geçirmeleri için kafes bakımlarının düzenli yapılması önemlidir. Kuş kafeslerinin ne kadar sürede bir temizlenmesi gerektiği, kuş sahipleri tarafından en sık sorulan soruların başında gelmektedir.

Kuş kafesi denildiğinde günlük, haftalık yapılacak temizlikler bulunmaktadır. Öncelikle her gün kuş kafesine taktığınız suluk yıkanmalı ve taze su doldurulmalıdır. Çünkü bu suluklar, günlük düzenli olarak yıkanmadığında yağlanma yaparak yosun tutmamaktadır. Bu konuda hassas ve titiz davranmakta fayda var.

2 – 3 gün arayla ise kafesin iç kısmı temizlenmelidir. Bilindiği üzere kuşlar yemlerini yerken çevreye sıçratmakta, tüyleri dökülmekte ve çok sık dışkılamaktadır. Bu nedenle 2 günde bir kafes içinin temizlenmesi hem kokuları engelleyecek hem de kafesinizin temiz olmasını sağlayacaktır.

Haftalık olarak ise tülünü yıkayabilir, tellerini silebilir, yemlikleri değiştirip temizleyebilir ve tünekleri zımparalayabilirsiniz.

Su ve Yem Ne Sıklıkla Temizlenmelidir?

Suluk günlük olarak içi bir fırça yardımı ile temizlenmediğinden yosun tutma ihtimali bulunduğundan her gün düzenli olarak suyunu yenilemeniz gerekmektedir. Ayrıca kuşlar yemlerini yerken kış kabuklarını dökmekte, yemin iç kısmını yemektedir. Bu da yem kaplarının üzerinde kabuk birikmesine neden olmaktadır. Bunu engellemek için günde 2 defa yem kaplarını kontrol edip kabukları üflemek sağlıklı beslenmesi için yeterli olmaktadır.

Muhabbet Kuşunun Gagası ve Tırnağı Kesilmeli Mi?

Kuş sahipleri arasında en tartışmalı konulardan bir tanesi de bu gaga ve tırnakların kesilmesi konusudur. Kuş kafesinin içinde gaga taşı ve tahta tünekler bulunuyorsa yetişkin muhabbet kuşları bu alanlarda tırnaklarını ve gagaların tıpkı doğada yaşayan diğer kuşlar gibi törpülemektedir. Böylece kesilmesine gerek kalmamaktadır.

Yavru muhabbet kuşları bu yeteneğe henüz sahip olmadıklarından dolayı halı ve koltuk üzerinde yürürken tırnakları takılabilmekte, bu da yürümelerini zorlaştırmaktadır. Bu gibi durumlar ortaya çıktığında temiz bir tırnak makası ile tırnaklarının kısaltılması tavsiye edilmektedir. Fakat kesinlikle bu işlem bilmeden yapılmamalı, ilk kez yapılacaksa bilen bir kişiden yardım istenmelidir.

Bazı muhabbet kuşlarında genetik bir bozukluk olarak gaga uzaması görülebilmektedir. Bu durum yem yemelerini zorlaştırdığı için gerekli görülüyorsa ayda bir kere gagalarının kısaltılması tavsiye edilmektedir.

Muhabbet Kuşu Kaç Gün Yalnız Başına Kalabilir?

Uzun bir seyahate gitmeden önce muhabbet kuşunuzun tek başına kaç gün kalabileceğini merak etmeniz gayet doğaldır. Çünkü seyahat konusunda oldukça hassas bir bünyeye sahip olan muhabbet kuşlarının yolculuğa çıkarılması çok fazla tavsiye edilmemektedir.

Yeterli yem ve su bulunması şartıyla muhabbet kuşunuzu 1 – 2 günlüğüne evde yalnız başına bırakabilirsiniz. Yalnız bırakmadan önce özellikle suluğu kontrol etmelisiniz. Çünkü fark etmediğiniz çatlaklar suyun zamanından önce bitmesine yol açabilmektedir.

1 – 2 günü aşacak olan seyahatlerde mutlaka kuşunuzla ilgilenecek birini ayarlamanız önerilmektedir.

Muhabbet Kuşu Yıkanır Mı?

Suda veya toprakta kendini yıkayan kuşlara illa ki denk gelmişsinizdir. Kuşlar yıkanma konusunda çok fazla sıkıntı çıkaran canlılar değildir. Suya çok büyük tepkiler vermemektedir. Uzmanlar muhabbet kuşlarının mevsimine göre değişen belli aralıklarla yıkanmasını önermektedir. Yaz aylarında sık, kış aylarında seyrek aralıklarla yıkamanız muhabbet kuşunuzun sağlığının banyodan olumsuz etkilenmesini önleyecektir.

Muhabbet kuşunu yıkarken suyun ılık olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Ayrıca kış aylarında iyi kurulanmalarına özen göstermek hastalanmamaları için önemlidir.

Muhabbet Kuşu Beslerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Farkında olmadan yaptığınız bazı şeyler, muhabbet kuşunun sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir. Bu nedenle kuşunuzla aynı oda içindeyken onun sağlığını olumsuz etkileyecek faktörlerden kaçınmanız gerekmektedir.

Muhabbet kuşlarının kısa ömürlerinin en büyük düşmanı sigara dumanıdır. Sigara dumanı, muhabbet kuşlarının ömürlerinin ciddi oranda azalmasına neden olmaktadır. Kafeste kalma süresi muhabbet kuşlarının bunalıma girmesine, sıkılmasına yol açmaktadır. Bunu engellemek için sık aralıklarla uçurmaya, kafeste uzun saatler tutmamaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda uzmanlar 1 günden fazla sürede kuşların yalnız bırakılmaması gerektiğinin de altını çizmektedir.

Muhabbet Kuşlarına Verilebilecek Ek Gıdalar

Muhabbet kuşlarının sağlıklı olması için aileler vitamin vermeyi tercih etmektedir. Ancak sonuçta bir ilaç olan bu vitaminlerin yerine sık sık meyve ve sebze vermek daha ideal bir seçim olmaktadır. Evdeki bazı meyve ve sebzeleri muhabbet kuşlarına rahatlıkla yedirebilirsiniz.

  • Havuç

  • Kıvırcık & Marul

  • Salatalık verebileceğiniz sebzeler arasında yer almaktadır. Mevsiminde tüm meyvelerden ve sebzelerden az miktarda yemesini sağlamanız gerekli vitamini almasına yardımcı olmaktadır.

Bunun dışında verebileceğiniz ek gıdalar ise;

  • Dal darı

  • Yumurta

  • Bal ve tuzsuz etimek

Comments

comments

Tarih:Kuş BakımıKuşlar

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir