İçeriğe geç

Pakistan Papağanı Özellikleri

Bu papağanın, diğer isimlerinden biri ise Yeşil papağandır. Diğeri ise Küçük İskender papağanıdır. Bu kuş türü adından da anlaşılacağı üzere papağan familyasının bir üyesidir. Pakistan papağanı özellikleri oldukça fazladır. Yaşamlarını sürdürebilmeleri için ılıman ve sıcak yerlerde yaşamak zorunda olan bu kuşlar ilkbahar ve yaz aylarında ülkemize de uğramaktadır fakat yaz bitimine yani havaların biraz serinlemesiyle beraber güneye doğru daha sıcak bölgelere göç etmektedirler. Şekil ve renk tonları olarak İskender papağanına oldukça benzeyen bir papağan türüdür. Bu papağanın ağırlığı, boyutları ve ömrü gibi faktörler onu diğer papağan türlerinden ayırmaktadır. Bu Pakistan papağanının boyutları 30-35 santimetredir. Yetişkin bir Pakistan papağanının ağırlığı ortalama olarak 350-400 gram arasındadır. Yaşam süreleri ise yaklaşık bir değer olarak 20 senedir. Bu papağan türünün genel olarak yeşil ve tonlarına sahip olduğunu biliyoruz ama çok nadir bir şekilde mavi, turkuaz gibi renklerine rastlanmaktadır. Yaşam alanları olarak yani barınaklar ağaç kavuklarıdır. Çok seri bir uçuş şekilleri vardır. Hızlı uçarlar.

Konuşturma ve Evcilleştirme

Uçarken değişik sesler çıkarmaktadırlar. Ama kendi familyasında diğer konuşabilen türlerin aksine Pakistan papağanı pek konuşamamaktadır. Fakat verimli ve güzel bir bakımın sonucunda ise ancak bir kaç kelime çıkarabilmektedir. Senkron konusunda ise konuşamasalar da çok başarılı bir kuştur. Taklit kabiliyeti çok gelişmiş bir türdür. Sesleri (telefon, ıslık, kapı vb.) ve davranışları taklit edebilmektedirler. Müzik çaldığında ritme göre senkron sağlar. Başını öne arkaya sallayıp ve kanatlarını açar. Bu papağan türünün evcilleştirilmesi de bir o kadar zordur. Ama bu kuşlar çok aşırı zekidirler. Pakistan papağını hakkında bilinmesi gereken önemli vurgulardan biri de bu türü konuşturma ve evcilleştirme konusunda oldukça çaba sarf etmeniz gerekmektedir.

Pakistan Papağanı Bakımı ve Cinsiyet Ayrımı

Pakistan papağanı bakımı ve cinsiyet ayrımı bu türün özellikleri arasında en merak uyandıran konulardan bir tanesidir. Öncelikle bu kuşu evinizde beslemek gibi bir niyetiniz varsa bu kuşun üst düzey bir ilgi, eğitim ve bakım gerektiğini bilmeniz gerekmektedir. Bu kuşun eğitilmesi, konuşması imkansız değil de çok fazla zaman ve ilgi isteyen bir iş olarak bilinmesi gerekmektedir. Boş vaktim çok ben sürekli ilgilenebilirim diyor iseniz tek olarak alıp bakabilirsiniz ama ben çok vaktim yok ama yine de biraz zamanımı ayırırım diyor iseniz de eş olarak almanız tavsiye olunur. Her papağan türünde olduğu gibi bu türde de yani yeşil papağanda sürekli bir ilgi ile karşılaşmaz ise evde bulunan diğer insanlara karşı sinirli ve son derece kavgacıdır. Bu duruma çok dikkat edilmesi gerekir.

Bu türü kanatları açıp durabildiği için kafes seçerken bu durumları göz önüne almak gerekir. Beslenme konusunda ise çok sıkıntı çekmeyeceğiniz aşikardır. Bu papağan türü tahıl çeşitleri, tuzsuz, çiğ, kabuklu kuru yemiş çeşitleri, taze sebze ve meyve çeşitleri gibi yiyecekleri yiyebilmektedir.

Comments

comments

Tarih:Kuş Cinsleri

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir