İçeriğe geç

Papağanlarda Tüy Dökülmesi

Papağanlarda tüy dökülmesi nedenleri ve tedavisi hakkında çok sayıda sorular ve bilinmesi gerekenler vardır. Tüy dökülmesi bu kuşlarda sık bir şekilde karşılaşılan bir sorundur. Tüylerin belirli bir miktarda dökülmesi bir sorun teşkil etmez ve normal bir olaydır. Ama tüyleri orantısız ve gözle görülür bir şekilde dökülmüş ise bu bir sorun olduğunu gösterir ve önlem alınması gereken önemli bir konudur.

Papağanlarda Tüy Dökülmesi Nedenleri

Papağanlarda tüy dökülmesi olabilir ve bunun bir çok nedeni vardır. Yumurtlama, stres, beslenme bozukluğu, sıcaklık ve mevsim değişikliği gibi birçok neden olabilir aslında. Sorun sadece bunlarda olmayabilir. Hastalıktan dolayı olan parazitler, deride meydana gelen enfeksiyon ve alerjiden meydana gelmiş olabilir.

Kuşların sağlıkları için bir çok vitamin ve mineral almaları gerekir. Bu vitaminlerin ve minerallerin yeterli miktarda alınmaması, deriyi ve tüyleri yıprandırır ve tüylerin dökülmesine yol açar. Papağan besleyen kişilerin bu durumla karşılaşmaması için papağanlarının beslenmelerine çok dikkat etmeli ve gerekirse veteriner kontrolü altında vitamin ve mineral gibi eksiklikler görülürse bunlar giderilmeye çalışılmalıdır.

Çoğu canlı türü mevsim geçişlerinden etkilenir ve bu durum belli sonuçlar doğurur. Papağanlarda mevsim değişikliklerinden nasibini alır. Bu olay nedeniyle tüyler zayıflayıp dökülür.

Stresten dolayı olan dökülmelerde görülebilir yada kuşun kendi tüylerini yolduğunu gözleyebiliriz. Bu iki durumda aynı sonuca çıkmaktadır. Sonuç olarak tüy düzeni ve yapısı bozulmuştur. Bu durumu eğer açıklamak istersek ortamın çok sıcak olması yada çok soğuk olması, mekan değişikliği, alışılmış beslenme şeklinin değişmesi yada ortamda çok fazla gürültü olması gibi sorunlar var ise bu durumla karşılaşabilirsiniz.

Herhangi bir hastalığa bağlı olan dökülmelerinde birde fazla nedeni vardır. Nedenlerin başında ise dış parazitlere bağlı olması gelir. Bu dış parazitler papağanın tüylerine zarar vererek onları döker. Yedikleri yiyeceklerden dolayı olan alerjiler de tüylerin mevcut olan yapılarına zarar verir ve onları zayıflatır.

Dişi papağanlar yumurtlama dönemleri geldiği zaman tüyleri bir miktar dökülür ve bu normal bir seviyedir. Ama bu durum aşırıya kaçarsa önlem alınması gerekir.

Tüy Dökülmesinde Uygulanması Gereken Tedavi Yöntemler

Gözle görünür şekilde bariz bir şekilde dökülme var ise zaman kaybetmeden hemen bir veteriner hekime götürmeniz papağanınızın sağlığı açısından iyi olacaktır. Tüy dökülmesinde uygulanması gereken tedavi yöntemleri oluşan soruna göre değişmektedir. İlk olarak durumun nedeni belirlenir ve bu nedene göre uygulanması gereken tedavi ortaya konur. Sonuç olarak beslenme eksikliği varsa buna göre bir diyet uygulanır. Papağanın tüyleri strese bağlı bir şekilde dökülüyor ise stresi yok etmek sorunu çözmektedir. Sorun eğer parazit ise yine veteriner hekimin parazitlere karşı koyan ilaçları vermesi ile sorun çözülür. Tüy dökülmelerinde bir değişiklik gördüğünüzde hemen bir veterinere danışmanız çok iyi olacaktır. Teşhis erken konulursa bu papağanınız için daha iyi sonuçlar doğurur. Söz konusu hastalık ne ise sorun hızlı bir şekilde çözüme kavuşmuş olur.

Comments

comments

Tarih:Kuş BakımıKuş Sağlığı

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir